Την Κυριακή 19/02/2017 σε Αγρίνιο και Αθήνα βρέθηκε ο Φίλανδρος σε διάφορες εκδηλώσεις οι οποίες απέφεραν πολλαπλές διακρίσεις, μετάλλια και προσωπικά ρεκόρ. Μία πολλή καλή ημέρα για τον μαζικό και αγωνιστικό αθλητισμό της Λευκάδας. Πιο συγκεκριμένα:

• Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου με 2 αθλητές αγωνίστηκε ο σύλλογος. Με τον Δημήτριο Κατωπόδη στα 1500μ και χρόνο 4’14”31 το οποίο αποτελεί και προσωπικό του ρεκόρ κατάφερε να πιάσει το όριο για το Πανελλήνιο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα. Επίσης η Ευδοξία Κουρέτση έλαβε μέρος στα 60μ όπου με χρόνο 8”33 έκανε προσωπική επίδοση ενώ στα 200μ ο χρόνος της ήταν 28”27. Αξίζει να αναφέρουμε πως και οι δύο αθλητές αν και ανήκουν στην κατηγορία των Παίδων, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου ήταν Ανδρών και Γυναικών. Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για τις επιδόσεις τους.
  • Επίσης με 2 μέλη του, ο Φίλανδρος έλαβε μέρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στρατού και Σωμάτων Ασφαλείας στα 8000μ. Πρόκειται για τον Κωνσταντίνο Ζακυνθινό και τον Άγγελο Κιούση οι οποίοι εκπροσώπησαν το Λιμενικό σώμα και τερμάτισαν σε χρόνο 35’00”. Μία καλή παρουσία δεδομένου και του επιπέδου των αθλητών που έλαβαν μέρος.
  • Τέλος μαζική ήταν και η συμμετοχή στον 10ο Ημιμαραθώνιο Αγρινίου με 22 αθλητές να τερματίζουν και στα 3 αγωνίσματα, 5, 10 και 21χλμ. Πιο συγκεκριμένα: στα 5χλμ ο Ορφέας Λεοντίδης τερμάτισε 3ος στην γενική κατάταξη με χρόνο 17’50”. Στα 10χλμ καλύτερη επίδοση για τον σύλλογο είχε ο Ελευθέριος Χαλικιάς με 40’55” ενώ την 4η θέση της γενικής κατάταξης είχε η Κωνσταντίνα Σταματέλου με 46’34”. Στον αγώνα του ημιμαραθωνίου 1ος της αποστολής τερμάτισε ο Θεόδωρος Αντύπας σε 1.28’42” ενώ ακολούθησαν ο Βασίλειος Σταύρακας και Ιωάννης Καραμποΐκης με χρόνο 1.29’00” και 1.31’33” αντίστοιχα που κατέλαβαν την 1η και 2η θέση στην κατηγορία τους. Παρακάτω αναφέρονται οι αθλητές που έλαβαν μέρος και οι αντίστοιχοι χρόνοι τους.