7οι Ιόνιοι Αγώνες Στίβου: Αποτελέσματα και πλούσιο φωτογραφικό υλικό

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 7ους ΙΟΝΙΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ

Το Σάββατο 27/05/2017, ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου, το Δήμο Λευκάδας και την ΠΙΝ – ΠΕ Λευκάδας συνδιοργάνωσαν τους  7ους  Ιόνιους  Αγώνες Στίβου στο Δημοτικό Στάδιο Λευκάδας, κλείνοντας την αυλαία των εορταστικών εκδηλώσεων για την Ένωση της Ελλάδας με τα Επτάνησα.

Στους Αγώνες συμμετείχαν περίπου 350 αθλητές και αθλήτριες από 21 σωματεία κλασικού αθλητισμού της Επτανήσου αλλά και τις γειτονικές περιοχές της Δυτικής Ελλάδας. Με δεδομένο ότι την ίδια μέρα διεξαγόταν ακόμη 6 σημαντικοί αγώνες και την επόμενη μέρα Κυριακή άλλοι 3, η προσέλευση και η συμμετοχή των αθλητών θεωρείται άκρως ικανοποιητική.

Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμα έτρεξε χωρίς καμία καθυστέρηση, υπήρχε άμεση ανακοίνωση και τοιχοκόλληση των αποτελεσμάτων, κριτές και εθελοντές έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και με εξαίρεση κάποια τερτίπια του καιρού τα πάντα κύλησαν ομαλά.

Παρά τις συνεχείς εναλλαγές του καιρού και του ανέμου, σημειώθηκαν κάποιες καλές επιδόσεις στους δρόμους, όπως του Έφηβου Παναγιώτη Αρβανίτη (ΑΓΣΙ) στα 100μ με 11’’ 01 (-2,2m/s) και στα 200μ με 22’’ 21 (0,4m/s), των Παγκορασίδων Χρυσαυγή Τζαμουράνου (ΑΟ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ) και Κωνσταντίνα Μυλωνά (ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ) στα 80μ εμπόδια με 12’’ 52 και 12’’ 58 (-0,8m/s)  αντίστοιχα, του Μπέτση Εφραίμ (ΑΓΣΙ) στα 150μ με 17’’ 64 και του Αλέξανδρου Μπέη (ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ) στα 100μ εμπόδια ΠΠΑ΄ με 14’’ 48.

Από τους αθλητές του Γυμναστικού διακρίθηκαν η Γεωργιάννα Ιωακειμίδη στο ύψος όπου κατετάγη 2η με επίδοση 1,63μ, ο Κων/νος Ζαμπέλης που κατετάγη επίσης 2ος στο μήκος με επίδοση 6,03μ, ο Κων/νος Φυτόπουλος στα 100μ εμπ που κατέκτησε τη 2η θέση με χρόνο 15’’ 46 και την 3η θέση στο μήκος με άλμα στα 5,21μ και τέλος η μικρή μας Μυριάννα Βαλιανάτου στα 50μ που κατετάγη 3η με χρόνο 7’’ 97.

Πιο κάτω μπορείτε να δείτε τον πίνακα των μεταλλίων και τα αναλυτικά.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΕΤΑΛΙΩΝ 7ων ΙΟΝΙΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΙΒΟΥ

Α/Α ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΡΥΣΑ ΑΡΓΥΡΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΥΝΟΛΟ
1 ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ Γ.Σ 6 10 2 18
2 ΕΚΑ ΔΩΔΩΝΗ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 3 4 7 14
3 ΑΓΕ ΖΑΚΥΝΘΟΥ 4 2 7 13
4 ΑΓΣΙ 7 2 9
5 ΑΟ ΚΕΡΚΥΡΑ 2015 1 1 5 7
6 ΓΕ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 2 3 2 7
7 Α.Ο ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 5 1 6
8 ΠΡΩΤΕΑΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ 2 2 2 6
9 ΓΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 3 2 5
10 Α.Σ ΦΙΛΑΝΔΡΟΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 2 2 4
11 ΗΡΑΚΛΗΣ ΦΙΛΙΑΤΩΝ 2 2 4
12 ΣΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣ 1 3 4
13 ΑΘΛ. ΑΚΑΔ. ΑΤΛΑΣ ΒΟΛΟΥ 1 1 2 4
14 Α.Ο ΠΡΕΒΕΖΑΣ 1 1 1 3
15 Γ.Ε ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑΣ 1 1 2
16 ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ 2 2
17 Γ.Ε ΘΙΝΑΛΙΩΝ 2 2
18 Φ.Σ. ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΡΕΒΕΖΗΣ 1 1
19 ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 1 1
20 ΣΚΑ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 1 1
21 0

Ακολουθεί το φωτογραφικό υλικό όπως το απέστειλε η διοργάνωση.